
Caustic Soda Flakes - 25-50 Kg, 95% Purity | Water Soluble, Agricultural Grade, Long Shelf Life
Price: 59.00 INR / Kilograms
(50.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
59.00 INR / Kilograms
Weight :
50.00 Kilogram
1 Pack Contains :
50
Minimum Pack Size :
4
In Stock
Product Specifications
| Chemical Name | Caustic Soda Flakes |
| CAS No | 1310-73-2 |
| Application | Agriculture |
| Appearance | Flakes |
| Physical State | Flakes |
| Usage | Other |
| Shelf Life | 1-2 Years |
| Solubility | Water Soluble |
| Purity(%) | 95% |
| Payment Terms | Letter of Credit (L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Cheque |
| Supply Ability | 2000 Per Day |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | Shipping Cost Will Depend on Location & VolumePP Bag |
| Main Domestic Market | All India |
| Mop | 4 |
| Currency | INR |
| Price | 50.00 INR (Approx.) |
| Packsize | 50 |
| Max Quantity | 400 |
| Product Unit | 4 Kilograms/Kilograms |
| Pkg Box Length | 30.00 in |
| Returnable | No |
| Price Type | fixed |
| Shipping Type | free |
| Pkg Box Breadth | 20.00 in |
| Pkg Box Height | 4.00 in |
| Weight | 50.00 Kilogram |
| Stock Quantity | 400 |
| Unit Type | Kilograms/Kilograms |
| Brand Name | (siddhi Vinayak Industries) |
| Moq | 4 |
| MRP | 59.00 INR |
| GSTIN | 18% |
| Min Quantity | 4 |
| Minimum Ordered Packs | 4 |
| Minimum Order Quantity | 4 |
Product Overview
Key Features
Packaging Size : 25-50 kg
Grade Standard : Agriculture
Company Details
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AWVPV8444N1ZB
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AWVPV8444N1ZB
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Ms Chhaya Vania
Members since
10 Years
Address
304, NR. A.M.T.S BUS STAND, CHANDKHEDA, Ahmedabad, Gujarat, 382424, India
caustic soda flakes in Ahmedabad
Report incorrect details






























