
Caustic Soda Flakes - Premium Quality, Versatile Use Across Industries | Trusted Source For Reliable Chemical Solutions
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Purity | 99% |
| Form | Flakes |
| Packaging | 25kg bags |
| Solubility | Water soluble |
| Melting point | 318°C |
| Density | 2.13 g/cm³ |
| Storage | Dry place |
| Features | High purity, Effective cleaning, Versatile use, Cost-effective, Easy handling |
Product Overview
Key Features
Company Details
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
5
Establishment
2003
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AABFU6283G1Z4
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AABFU6283G1Z4
Vadodara, Gujarat
Accepts only Domestic inquiries
Partner
Mr. Arvind Patel
Address
B No. 66, Savli Road, Manjusar, Opposite Mukut Nagar Temple, Beside- GIDC, Vadodara, Gujarat, 391775, India
caustic soda flakes in Vadodara
Report incorrect details

































