
Caustic Soda Flake - Premium Quality Chemical Compound | High Purity And Versatile Applications
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Purity | 99% |
| Form | Flakes |
| Packaging | 25kg bags |
| Solubility | High |
| Density | 2.13 g/cm³ |
| Melting Point | 318°C |
| CAS number | 1310-73-2 |
| Features | High purity, Effective cleaning, Versatile uses, Cost effective, Easy handling |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Export Market(s) | Asia |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Shankar Chemical has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Textile Chemicals in bulk from Shankar Chemical at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Ludhiana, Punjab
Proprietor
Mr. Praveen Kumar Sahiwala
Address
Plot No. B15-436/1, Harkrishan Pura, Old Oswal Street, Gill Road, Near Bhart Petroleum, Ludhiana, Punjab, 141003, India
caustic soda flakes in Ludhiana
Report incorrect details
















