
Caustic Soda Flakes - Industrial Grade, Water Soluble White Crystalline Form | Versatile Alkali For Effective Cleaning, Degreasing, And Ph Adjustment
Price: 62.54 INR / Kilograms
(53.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
70.00 INR / Kilograms
Weight :
50.00 Kilogram
1 Pack Contains :
50
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Purity | 99% |
| Form | Flakes |
| Packaging | Bags |
| Solubility | High |
| Appearance | White |
| Density | 2.13 g/cm³ |
| Melting point | 318 °C |
| Features | Strong alkali, Rapid dissolution, Effective cleaning, pH adjustment, Versatile uses, Easy handling, High purity |
| Storage | Keep away from moisture |
| Chemical Name | Caustic Soda Flakes |
| Grade | Industrial Grade |
| Type | Caustic Soda Flakes |
| Usage | Industrial Use |
| Main Material | Caustic Soda |
| Application | Industrial |
| Payment Terms | Telegraphic Transfer (T/T) |
| Supply Ability | 2000 Per Day |
| Delivery Time | 3-7 Days |
| Packaging Details | Shipping cost will depend on location & volumePP Bag |
| Main Domestic Market | All India |
| Pkg Box Breadth | 20.00 in |
| Mop | 1 |
| Pkg Box Height | 4.00 in |
| Weight | 50.00 Kilogram |
| Pkg Box Length | 30.00 in |
| Shipping Type | free |
| Product Unit | 1 Kilograms/Kilograms |
| Stock Quantity | 5001 |
| Unit Type | Kilograms/Kilograms |
| Moq | 1 |
| Min Quantity | 1 |
| Currency | INR |
| Price Type | fixed |
| Brand Name | Novochem Resources |
| Max Quantity | 5000 |
| Returnable | No |
| Packsize | 50 |
| Price | 53.00 INR (Approx.) |
| MRP | 70.00 INR |
| GSTIN | 18% |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Product Overview
Key Features
Rapid dissolution in water for easy use.
Effective in various chemical processes.
Excellent cleaning and degreasing capabilities.
Reliable pH adjustment in diverse industries.
Suitable for water treatment and soap production.
White crystalline flakes for easy handling.
Controlled manufacturing process for quality consistency.
Company Details
NOVOCHEM OFFER MACHINERY, CHEMICALS, AND CONSULTANCY IN DETERGENT INDUSTRY. WE OFFER MACHINERY FOR THE MANUFACTRING OF DETERGENT POWDER, DETERGENT CAKE, DISH WASH BAR, TOILET SOAP, LAUNDRY SOAP, MACHINERY INCLUDED RIBBON MIXTURE, CAGE MILL, SCREW CONVEYOR BUCKET CONVEYOR, FFS MACHINERY FOR POUCH PACKAGING, NEUMATIC MACHINERY AND AUGER FILLER.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
20
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
07AAGCN7434C1ZL
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Certification
Member of Federation
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AAGCN7434C1ZL
Delhi, Delhi
DIRECTOR- SALES
Mr Dinesh Mishra
Address
Plot No. K.no. 17/2, G.f., A-block, Lal Dora Firni, Pochanpur, Delhi, Delhi, 110077, India
caustic soda in Delhi
Report incorrect details
































