
Caustic Soda - Sodium Hydroxide, Correct Formulation - Highly Effective, Exact Ph Value, Long Shelf Life
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| chemical_formula | NaOH |
| molecular_weight | 39.997 g/mol |
| density | 2.13 g/cm³ |
| melting_point | 318 °C |
| boiling_point | 1388 °C |
| solubility_in_water | High |
| appearance | White solid |
| Features | Correct formulation, Highly effective, Exact pH, Long shelf |
Product Overview
Key Features
We have emerged as the leading trader and supplier of Caustic Soda that is basically Sodium Hydroxide. It is used in many industries, mostly as a strong chemical base in the manufacture of pulp and paper, textiles, drinking water, soaps and detergents and as a drain cleaner. It is sourced from reliable vendors of the market under the guidance of our industry experts as per the industrial standards. To fulfill the wide needs of clients, offered Caustic Soda is available in different packaging options at market leading price.
Features:
Correct formulation
Highly effective
Exact pH value
Long shelf life
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, ELECTROTECH BULK & LABORATORY CHEMICALS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Electroplating Chemicals & Equipment in bulk from ELECTROTECH BULK & LABORATORY CHEMICALS at Trade India quality-assured products.
Business Type
Importer, Manufacturer, Distributor, Supplier
Establishment
2012
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
29ARHPV1447L1Z4
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 29ARHPV1447L1Z4
Bengaluru, Karnataka
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr. Raj Kumar
Address
No.-203, 1st Cross, Vidya Nagar, Bomasandra, Bengaluru, Karnataka, 560099, India
caustic soda in Bengaluru
Report incorrect details






































