
Caustic Soda - Naoh, 25kg Bag, 99% Purity, Industrial Grade, High Purity, Effective Cleaning, Versatile Uses
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Molar mass | 39.997 g/mol |
| Formula | NaOH |
| Purity | 99% Min |
| Net weight | 25 kg |
| Gross weight | 25.12 kg |
| Density | 2.13 g/cm³ |
| Packaging | 25kg bag |
| Features | High purity, Effective cleaning, Versatile uses, Industrial grade, Cost effective |
Product Overview
Key Features
Specifications:
Molar mass: 39.997 g/mol
Formula: NaOH
This chemical is widely used for many industrial processes. It is used in water treatment, the manufacture of soaps, and also in the food industry.
Density: 2.13 g/cmA
Melting point: 318 A C
Boiling point: 1,388 A C
IUPAC ID: Sodium oxidanide, Sodium hydroxide
Soluble in: Water, Methanol, Ethanol
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Zafana Trading Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Industrial Chemicals in bulk from Zafana Trading Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Establishment
1986
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Douala, Littoral
Manager
Mr. Muki Zuma
Address
Bonaberi Zone 12, Littoral Region, Box 511, Douala, Littoral, 2041, Cameroon
caustic soda in Douala
Report incorrect details







































