
Bracket M-76 And M-77
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Cenza
In Stock
Product Specifications
| Weather Resistance | Yes |
| Finish Type | Zinc Plated |
| Function | Bracket for holding glass or screen frames |
| Operation Type | Manual |
| Surface Finish | Smooth, corrosion resistant |
| Glass Thickness | Compatible up to 10mm glass |
| Coating Type | Electro-galvanized |
| Security Features | Provides rigid and stable support |
| Glass Type | Tempered/Plain/Insulated Glass Support |
| Operating Temperature | -10AdegC to 80AdegC |
| Anti Corrosion | Yes |
| Usage & Applications | Residential and commercial window assembly |
| Load Capacity | Up to 12 kg |
| Standard | IS 2062 (for Mild Steel) |
| Capacity | Suitable for small to medium window frames |
| Tensile Strength | Approx. 370 MPa (for Mild Steel) |
| Product Type | Bracket, Other |
| Material | M.S. (Mild Steel), Other |
| Screen Netting Material | Other, Compatible with fiberglass, aluminum, and standard screen nettings |
| Size | 300mm |
| Weight | Approx. 250g (per bracket) |
| Color | Silver |
| Application | Support for screen netting or glass in windows |
| Mounting Type | Screw Mount |
| Window Type | Other, Sliding/Fixed Aluminum or Steel Windows |
| Design Type | Flat L-shaped bracket |
| Product Model | M-76, M-77 |
| Installation Type | Other, Surface Mount |
| Locking Type | Non-locking |
Company Details
Business Type
Importer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
1975
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07AAMPM5127C1ZV
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AAMPM5127C1ZV
Delhi, Delhi
Proprietor
Mr Umesh Mehta
Members since
11 Years
Address
J-3030, DSIIDC Industrial Area, Narela, Delhi, Delhi, 110040, India
aluminium bracket in Delhi
Report incorrect details











































