
Br Royal Analyzer
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Metal Detector |
| Dominant Color | Black |
| Weight | 10kg |
| Dimensions | 50x30x20 cm |
| Power Source | Battery |
| Display | LCD Screen |
| Detection Depth | 10m |
| Usage | Detects gold, valuables, and treasures buried underground |
| Frequency | 7 kHz |
| Warranty | 1 year |
| Features | Gold detection, Treasure hunting, Imaging system, Easy handling, High accuracy, Modern technology |
| Main Export Market(s) | Australia, Eastern Europe, Middle East, Western Europe, Africa, Central America, South America, Asia, North America |
Product Overview
Key Features
Royal Analyzer with imaging system the best and most appropriate system for all prospectors and gold seekers, minerals and treasures and more accurate device for prospecting and exploration companies in the world
Modern imaging technology
The device is supported with several languages, which allows all prospectors easy handling and use
BR US System Corporation has amazing inventions in the field of Industrial metal detector underground and became scientific products exploratory is the best-selling and widely used in the world, high expertise and designs typical that make success and provide high-quality scientific machine that needed by all explorers and amateur and exploration companies for gold and burials underground .. BR System are still mystified us by all new products every year and its produced for us the latest products, which were the product of years of experience, and hard work which is (The Royal Analyzer)
Get the modern technology for the detection of gold, valuables and treasures those buried underground. Now with confidence we announce that we have the best detector in the world ROYAL ANALYZER.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, 9M SECURITY SOLUTIONS PVT. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Survey, Meteorological Instruments & Equipment in bulk from 9M SECURITY SOLUTIONS PVT. LTD. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Hyderabad, Telangana
Director
Mr. Chandra Sekhar V
Address
404, My Home Apartments, Navodaya Colony, Sri Nagar Colony, Beside Ganapathi Complex, Hyderabad, Telangana, 500073, India
precious metal analyzer in Hyderabad
Report incorrect details



































