
Bopp Tape
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | BOPP film |
| Adhesive | Acrylic |
| Color | Brown |
| Width | 12mm to 72mm |
| Thickness | 40 micron to 50 micron |
| Length | 25m to 1300m |
| Core size | 76mm |
| Features | Strong adhesion, Durable, Versatile, Cost-effective, Easy to use |
Product Overview
Key Features
Width :- 12Mm, 24 MM, 36 MM, 48MM, 60MM, 72MM,
Thickness :- 40 Micron, 43 Micron, 50 Micron,
Meter's per roll :- 25 Meter's to 130 Meter's for manual grade,
250 Meter's to 1300 Meter's for machine grade
Colour's :- all the colour's available as per your requirment,
Printing :- Printing should be provided maximum in four colour and for the printing purpose you should provided the design.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, EARTH POLYMERS INDUSTRIES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Adhesive Tapes in bulk from EARTH POLYMERS INDUSTRIES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
2010
GST NO
24AACFE9850G1ZG
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AACFE9850G1ZG
Rajkot, Gujarat
Partner
Mr. Hiren Nanjibhai Kaneria
Address
PLOT NO. G-2098, J ROAD, Kishan gate, G,I,D,C. Lodhika, Metoda, Vajdi, Rajkot, Gujarat, 360004, India
bopp tapes in Rajkot
Report incorrect details










































