
Bopp Tape - Durable Adhesive, Custom Colors Available, Easy Application And Removal
Price: 25 INR / Roll
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
800 Roll
In Stock
Product Specifications
| Material | BOPP film |
| Width | 48mm |
| Length | 66m |
| Thickness | 0.05mm |
| Adhesive | Acrylic |
| Core size | 76mm |
| Color | NA |
| Features | Easy removal, Strong adhesion, Color coding, Custom printing, Durable, Versatile |
Product Overview
Key Features
Bopp tapes are basically used for general packaging and colour coding as it comes in various colours custom made as per customers choice also in clear white, milky white and tan colours also available with logo and printing as per customer requirements.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, I. J. Industries has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Packing & Sealing Tapes in bulk from I. J. Industries at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2004
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AEJPD1036L1ZS
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Wallet & UPI
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AEJPD1036L1ZS
Valsad, Gujarat
Proprietor
Mr. Peter D'costa
Members since
2 Years
Address
B No. 50, Nandwana Chamber, GIDC Char Rasta, Valsad, Gujarat, 396195, India
bopp tapes in Valsad
Report incorrect details
































