
Bopp Tape - Bi-oriented Polypropylene, Transparent & Brown Colors, Strong Single-sided Adhesive | High Adhesion, Weather-resistant, Low Noise, Printable
Price: 1750 INR / Box
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
11 Box
In Stock
Product Specifications
| Base material | BOPP |
| Color | Transparent |
| Adhesive | Strong, single sided |
| Based | Water |
| Width | 48mm |
| Thickness | 0.05mm |
| Length | 66m |
| Features | Strong adhesion, High tensile, Weather-resistance, Low noise, Printable |
Product Overview
Key Features
Strong adhesion.High tensile strength.Weather-resistance.Low noise.Printable.
Usage
Packing efficiently in peaceful environment.Packing carton boxes woth automatic sealing machine.Package for export.Steadying&bundling.
Others
BOPP TAPE is made from bi-oriented polypropylene film coating pressure-sentitive acrylic emulsion adhesive.It is slitting into products after drying.Bopp packing tape is designed for sealing all kinds of cartons and connect things.
bopp jumbo roll tape
Base material: BOPP
color:transparent,brown
Adhesive: strong,single sided
based:water
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Jiangmen, Guangdong
Name
Ms. Key Chow
Address
Xijiangqiao Development Zone, Hetang District, Jiangmen, Guangdong, 529000, China
transparent tape in Jiangmen
Report incorrect details










































