
Boom Barriers By Indus Cartel Pvt. Ltd.
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Arm Material | Aluminum alloy |
| Housing Material | Steel plate |
| Arm Length | 6 meters |
| Open/Close Time | 0.8-4 sec |
| Power Supply | AC 220V |
| Housing Dimensions | 950x345x330 mm |
| Usage | Parking lot access control, restricted area security |
| Standards Compliance | K4 |
| Features | Access control, Security barrier, Vehicle restriction, Durable design, High-speed stop, Reliable operation |
Product Overview
Key Features
Boom Barriers
Our immense expertise enables us to import and supply a commendable array of Boom Barriers. These barriers are constructed at the entrance of commercial or important residential premises so as to prevent unwanted vehicles entering into the restricted areas without permission. Offered Boom Barriers are available 100x100 mm box beam in 100 mm diameter steel tubing having locking structure. With cemented base, offered Boom Barriers are capable to stop the high speed vehicles. These barriers are designed in accordance with the k4 standards that ensure their longer service life, quality and reliability.
Products Specifications:
- 100 mm diameter steel tubing
- Arm supports & locking steel structures are manufactured from 100x100 mm u and i beams
- Maximum arm length: 10. 0 meters
Others Products Specification:
| Open / close time: | 0.8 / 1.5 / 2 / 3 / 4 sec. |
| Housing material: | 2mm cold roller steel plate |
| Arm material: | Aluminum alloy |
| AC 220V Toque Motor: | 100% duty cycle |
| Housing dimension: | 950(H)*345(W)*330(L)mm |
| Arm height & width: | 45*100mm |
| Power Supply: | AC 22010%,50/60HZ,Max.0.5A |
| Housing color: | Yellow(default),Red,Blue,Orange,White optional |
| Arm length: | Max 6m |
| Octagonal Arm | Max. 6mtr. ;45100mm Aluminum alloy |
| Remote distance | >20mtr. |
| RS 485 interface (optional) | 9600bps, ASCII decimal encoded |
| Operating temperature | -25c -55c |
| Humidity | 10%-95% |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, INDUS CARTEL PVT. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Surveillance Equipment from INDUS CARTEL PVT. LTD. at Trade India quality-assured services.
Business Type
Exporter, Importer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2006
Working Days
Monday To Friday
GST NO
27AABCI5331E1ZX
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AABCI5331E1ZX
Mumbai, Maharashtra
Director
Mr Raj P
Address
Anjali Building , C wing ,Flat 2. Dr Radha Krishnan Road, Andheri East, Mumbai, Maharashtra, 400069, India
boom barrier in Mumbai
Report incorrect details









































