
Boom Barriers - Durable Steel Construction | Automated Vertical Boom For Controlled Access At Parking, Toll Booths, Checkpoints And Restricted Areas
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Boom Length | 6m |
| Material | Steel/Aluminum |
| Power Supply | 220V AC |
| Operating Speed | 3-5 seconds |
| Duty Cycle | 60% |
| Weight | 50-100kg |
| Usage | Parking, Toll booths, Restricted areas |
| Safety Standards | CE compliant |
| Features | Automated Access, Secure Control, Efficient Operation, Durable Design, Easy Installation, Cost-effective |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Vortex Marketing Pvt. Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Roadway Safety from Vortex Marketing Pvt. Ltd. at Trade India quality-assured services.
Business Type
Service Provider
Establishment
2003
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Nagpur, Maharashtra
PARTNER
Mr. Mayur Mahesh Ghotekar
Address
Shop No. 5 & 6, Plot No. 33, Barling Layout, S.B.I. Colony Huna Road, Nagpur, Maharashtra, 440016, India
boom barrier in Nagpur
Report incorrect details
































