
Boom Barrier
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
01
Brand Name :
Triangle Security Systems
In Stock
Product Specifications
| Boom Length | 6m |
| Material | Steel |
| Power Supply | 220V |
| Operating Speed | 3s |
| Weight | 150kg |
| Usage | Access control for vehicles at building entrances, parking areas and similar security locations. |
| Compliance | CE |
| Features | Secure Access, Durable Design, Easy Installation, Low Maintenance, High Speed Stop, Compact Design, Long Lifespan |
| Payment Terms | Western Union, Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Others, Cheque |
| Delivery Time | 2-3 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Free samples are available |
| Main Export Market(s) | Eastern Europe, Western Europe, Africa, Central America, Middle East, South America, Asia, North America, Australia |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | ISO 1900: 2015 |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
17
Establishment
2012
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Navi Mumbai, Maharashtra
Partner
Mr. Satish B Tote
Address
28, Shreeji Plaza, Plot No 24, Sector. 25, Nerul (East), Navi Mumbai, Maharashtra, 400706, India
boom barrier in Navi Mumbai
Report incorrect details



























