
Boom Barrier - Electro-mechanical Access Control System | High-speed Operation, Custom Beam Length For Frequent Use
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Beam Length | 6-12m |
| Material | Steel, Aluminum |
| Power | 220V |
| Operating Speed | 2-5 s |
| Weight | 50-150kg |
| Color | Orange |
| Usage | Parking lots, motorways, airports |
| Features | Automated access, High speed, Durable, Reliable, Secure access, Cost effective |
Product Overview
Key Features
Boom Barrier is an electro-mechanical barrier with custom beam length recommended for the automation of access points which require a high opening/closing speed (parking lots, motorways, airports, etc.) and frequent use features.
Our precious clients can avail this Boom Barrier from us at rock bottom prices.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, UNIQUE FAB TECH has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Roadway Safety in bulk from UNIQUE FAB TECH at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
2016
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Pune, Maharashtra
Proprietor
Mr. Kamlesh Tawade
Address
BR 2 /328 , Jai Ganesh Vision, Akurdi , District Pune, Pune, Maharashtra, 411035, India
boom barrier in Pune
Report incorrect details









































