



























Boom / Arm / Bucket Construction Backhoe Loader - Arm Length: 2.5 - 4.2 M Meter (M)
Price: 5678.00 INR / Unit
(5678.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
-1+
Product Specifications
| Color | Yellow |
| Product Type | Backhoe Loader Boom / Arm / Bucket |
| General Use | Construction, excavation, earth moving |
| Material | Other, High-strength alloy steel |
| Type | Heavy Equipment Attachment |
| Moving Type | Other, Hydraulic Actuated |
| Weight (kg) | 500 - 1200 Kilograms (kg) |
| Arm Length | 2.5 - 4.2 m Meter (m) |
| Boom Length | 1.8 - 3.5 m Meter (m) |
| Computerized | No |
| Automatic | No |
| Hydraulic Steering | Yes |
| Control System | Other, Manual / Hydraulic controls |
| Cooling System | Other, Integrated with loader cooling system |
| Ground Clearance | 300 - 450 mm Millimeter (mm) |
| Dumping Height | 2.7 - 4.2 m Meter (m) |
| Digging Depth | 3.5 - 5.8 m Meter (m) |
| Payment Terms | Paypal, Cash Against Delivery (CAD), Cash on Delivery (COD), Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque |
| Supply Ability | 1000 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
| Main Export Market(s) | Asia, Australia, Central America, North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Stock Quantity | 5 |
| Mop | 1 |
| Price | 5678.00 INR (Approx.) |
| Color | Yellow |
| Price Type | fixed |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Moq | 1 |
| Returnable | No |
| Brand Name | ZANGO |
| Unit Type | Unit/Units |
| Packsize | 1 |
| Currency | INR |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
BOOM / ARM / BUCKET CONSTRUCTION BACKHOE LOADER
Company Details
M/S Zango Super Steering Co., a company with more than 20 years of experience, is known among its competitors as one of the leading manufacturers and suppliers of products like Ball And Nut Assembly, Steering Shaft Main Nut, Rocker Shaft, Sector Shaft, Spindle Shaft, and more. All the manufactured products that we supply are known for their dimensional accuracy, robust construction, durability, and efficacy. The quality of our products is on par with international standards because they are made using high-quality raw materials. These raw materials are procured from reliable vendors in the market, who are chosen after a thorough market research. Our supp
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
50
Establishment
2003
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06AJUPG4700A1ZN
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AJUPG4700A1ZN
Faridabad, Haryana
Proprietor
Mr. Pankaj
Address
Plot No. 87, 21/3, Rajeev Complex, Mathura Rd, Pocket 3, Rajiv Enclave, Ballabhgarh, Faridabad, Haryana, 121004, India
bull backhoe loader in Faridabad
Report incorrect details






























