
Belden 1192a - 4 Conductor 24 Awg Star Quad Microphone Cable, High Conductivity Bare Copper, Pe Insulation, 92% Tinned Copper Braid Shield, Pvc Jacket
Price: 315.0 INR / Meter
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
100 Meter
Brand Name :
Belden
In Stock
Product Specifications
| Operating Temperature | -20AdegC to +60AdegC |
| Weight | 28 lbs/1000 ft |
| Features | Low capacitance, 100% shield coverage, Flexible, High-performance professional audio cable, Individual pair shielding. |
| Core Material | Tinned Copper |
| Usage & Applications | Balanced analog audio circuits, low-level signal transmission, studio wiring. |
| Dielectiric Strength | UL listed (300V) |
| Diameter | 0.144 inch (3.66 mm) |
| Rated Temperature | 60AdegC |
| Tensile Strength | Typical for PVC jacketed cables, not specified |
| Conductor Type | Solid |
| Core Number | 2 |
| Install Type | Permanent or semi-permanent installations |
| Number of Conductor | 2 (1 Pair) |
| Conductor Shape | Round |
| Cable Type | Multipair Audio Cable |
| Impedance | Low (Not typically specified, designed for audio applications) |
| Insulation | Polyolefin |
| Product Type | Audio Twisted Pair Cable |
| Length | Available in various lengths, Standard spool: 1000 ft (305 m) |
| Voltage | Other, 300V |
| Insulation Material | Other, Polyolefin |
| Application | Other, Professional audio installations, Studios, Broadcast, PA systems, Line level audio. |
| Conductor Material | Other, Tinned Copper |
| Jacket Material | PVC |
| Storage Temperature | -20AdegC to +75AdegC |
| Connector Color | N/A (Supplied as cable only) |
| Shield Material | Aluminum Foil-Polyester (Beldfoil), Tinned copper drain wire. |
| Jacket Color | Black |
| Material | Tinned Copper, Polyolefin, Aluminum Foil-Polyester, PVC Jacket |
| Color | Black |
| Size | 22 AWG |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
P&S Innovation is a company run and managed by professionals, renowned in the automation industry in their respective area of expertise. We are based in the city of Noida, U.P. (India) and we serve clients across the country. We started adapting to the emerging markets and the latest trends in the Industrial Automation Industry. Thus we introduced Automation products such as DC drives, VFDs, Sensors, Encoders, PLCs, HMIs, Industrial Safety products, Industrial Cables & Wires, Ethernet Switches & Protocols Converters etc. and positioned ourselves as One Stop Source for most of the Industrial Automation products. Evolving further we expanded in providing Customized Automation Solutions based on the above products for all Verticals & Industries covering System Integrator, Automotive, Food & Beverages, Engineering, HVAC, Plastics, Steel, Power, Cement, Railways, Oil & Gas, Paper, Printing, Packaging, Chemicals & the latest entrant Solar Power Industry. The list is endless & ever expanding.We are suppliers, traders, service providers for Industrial Automation Products and Control Components. P&S Innovation also provides professional engineers / Technical Manpower services to our clients which includes Industrial Automation & Engineering Sector etc. In todays competitive world, time and cost have become important aspects of recruitment for every organization. we can help our clients in saving these when it comes to the selection & recruitment for the right people. Our goal is to provide the best in class services & solutions to our customers. Our Team Has Succeeded In Understanding The Needs Of The Industry And Creating Reliable Products & Resources To Serve Them All.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Supplier
Employee Count
20
Establishment
2020
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09AAYFP6340G1ZO
Certification
ISO 9001:2018
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09AAYFP6340G1ZO
Noida, Uttar Pradesh
Partner
Ms Soniya Singhal
Members since
6 Years
Address
E-168, Sagar IT Park, Sector-63, Noida, Gautam Buddha Nagar, Noida, Uttar Pradesh, 201309, India
Report incorrect details











































