
Beijer X2pro7-b2
Price: 19000.00 INR / Piece
(19000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Features | Intuitive interface, Remote monitoring, Data logging, Process control, Alarm management, Scalability, Security features, Integration options |
| Overheating Protection | Other, Yes (Over-temperature Protection) |
| Humidity % | 5% to 85% RH (non-condensing) |
| Efficiency | High Efficiency |
| Feature | Touchscreen, Compact Design |
| Operating Temperature | -10C to +60C |
| Surface Finish | Matte Finish |
| Shape | Rectangular |
| Connector Type | Screw Terminal, Ethernet RJ45 |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Color | Black/Grey |
| IP Rating | IP66 (front) |
| Product Type | Operator Panel (HMI) |
| Application | Industrial Automation |
| Protection Level | Other, IP66, NEMA 4X/12, UL Type 4X/12 (front) |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Rated Voltage | 24 V DC |
| Energy Consumption | 12 W (max) |
| Output Type | Digital |
| Dimension (L*W*H) | 214 x 152 x 50 mm |
| Weight | 1.2 kg |
| Size | 7 inch display |
| Phase | Single Phase |
| Input Voltage | 24V DC |
| Material | Aluminum, Plastic |
| Connection Type | RS232, RS422/485, Ethernet |
| Payment Terms | Letter of Credit (L/C), Western Union, Paypal, Others, Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Delivery Point (DP), Days after Acceptance (DA), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 1 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | AS PER CUSTOMER REQUIRED |
| Main Export Market(s) | Australia, North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Africa, Central America, Asia |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | BEIJER X2PRO7-B2 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Mop | 1 |
| Color | Black/Grey |
| Price Type | fixed |
| Stock Quantity | 55 |
| Brand Name | BEIJER |
| Price | 19000.00 INR (Approx.) |
| Packsize | 1 |
| Product Unit | 15 Piece/Pieces |
| Moq | 1 |
| Returnable | No |
| Currency | INR |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
25
Establishment
1993
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AGMPL3365M1ZZ
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AGMPL3365M1ZZ
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr Hussain Memon
Members since
8 Years
Address
Opp.Hanumanji Mandir, Vadva Talavadi Main Road, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
plc control panels in Bhavnagar
Report incorrect details










































