


Beck Plc
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Beck
In Stock
Product Specifications
| IP Rating | IP20 |
| Usage & Applications | Machine automation, process control |
| Phase | Single Phase |
| Installation Type | DIN Rail Mounting |
| Features | Modular design, Expandable IOs, Programmable via PC |
| Output | Relay and Transistor Outputs |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Switch Type | Solid-state, Relay |
| Connectivity Type | Ethernet, RS232/RS485 |
| Current | Max. 1A per output |
| Display | LED Status Display |
| Product Type | Programmable Logic Controller (PLC) |
| Operating Temperature | 0AdegC to +50AdegC |
| Working Temperature | 0AdegC to +50AdegC |
| Input | Digital and Analog Inputs |
| Application | Industrial Automation |
| Supply Voltage | 24V DC / 230V AC |
| Accuracy | High switching reliability |
| Dimension (L*W*H) | 138 x 90 x 58 mm |
| Weight | Approx. 500g |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
plc drive in Bhavnagar
Report incorrect details







































