


Beck Plc
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Beck
In Stock
Product Specifications
| Output | Relay and Transistor Outputs |
| Display | Built-in LED/LCD Display |
| Connectivity Type | RS232, Ethernet |
| Current | Max. 2A |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Phase | Single Phase |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Installation Type | DIN Rail Mounted |
| IP Rating | IP20 |
| Mounting Type | DIN Rail Mount |
| Features | Compact Design, Flexible Programming |
| Usage & Applications | Factory Automation, Machine Control, Production Lines |
| Product Type | Programmable Logic Controller (PLC) |
| Operating Temperature | -20AdegC to +60AdegC |
| Working Temperature | 0AdegC to +50AdegC |
| Input | Digital and Analog Inputs |
| Application | Industrial Automation, Process Control |
| Supply Voltage | 24V DC |
| Accuracy | High Precision |
| Dimension (L*W*H) | 145mm x 90mm x 60mm |
| Weight | Approx. 300g |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
plc drive in Bhavnagar
Report incorrect details







































