
Beauty Studios - Heavy Duty Metal Casting , Magnifying Lamp With 5-diopter Lens, Anti-bacterial Facial Steamer, Rotary Brush With Variable Speeds, High-frequency Unit, Galvanic Current, Vacuum Suction For Blackhead Extraction, Handheld Woods Lamp, Sterilizer Unit, Towel Warmer
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Facial station |
| Dominant Color | White |
| Power Source | 220V |
| Weight | 50kg |
| Dimensions | 100x70x180cm |
| Material | Metal |
| Warranty | 1 year |
| Usage | Professional facial treatments in beauty salons |
| Features | Facial steamer, Magnifying lamp, Rotary brush, High-frequency, Galvanic current, Vacuum suction, Spray unit, Woods lamp, Sterilizer, Towel warmer |
Product Overview
Key Features
Following are the Main Features of Beauty Studios :-
1. Magnifying lamp with a distortion- free 5- diopter lens.
2. Facial Steamer anti-bacterial steam with timer and double fuse protector.
3. Rotary brush unit variable speeds and reversible rotation for exfoliations and skin peelings.
4. High- Frequency unit with shock proof handle and electrodes.
5. Galvanic current with a sensitivity control knob and easy to use power meter.
6. Vacuum suction unit with vacuum ventouses for black heads extraction, double chin treatment and eye puffiness.
7. Spray unit with atomizer bottles for cold compression.
8. Hand held woods lamp for skin and hair inspection with easy access at the base tower.
9. Sterilizer unit on the tower for disinfection of components , tools and accessories.
10. Towel wormer
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Awesome Solutions has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Beauty Equipment from Awesome Solutions at Trade India quality-assured services.
Business Type
Importer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company
Establishment
2010
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
New Delhi, Delhi
Proprietor
Mrs. Minakshi Gupta
Address
Opp. TDI Mall, Near Rajouri Garden Metro Station, New Delhi, Delhi, 110027, India
Report incorrect details
































