
Bearings . - Capacity: Load Capacity Up To 2
Price: 45 INR / Piece
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
100 Piece
In Stock
Product Specifications
| Diameter | 8 mm to 50 mm Millimeter (mm) |
| Usage & Applications | Automotive and Industrial Machinery |
| Size | Standard/Custom Sizes as per requirement |
| Vehicle Model | Universal Fit |
| Hardness | Rockwell 60-65 HRC |
| Dimension (L*W*H) | Depends on model (e.g., 50mm x 16mm x 15mm) Millimeter (mm) |
| Weight | Varies as per size (approx. 120g - 800g) Grams (g) |
| Length | 10 mm to 75 mm Millimeter (mm) |
| Technology | Precision Engineering |
| Capacity | Load capacity up to 2,500 kg Kg |
| Thickness | 1.5 mm - 12 mm Millimeter (mm) |
| Installation Type | Press Fit / Slip Fit |
| Feature | High Performance, Corrosion Resistant, Low Friction |
| Product Type | Other |
| Material | Hardened Steel |
| Vehicle Type | Suitable for Cars, Trucks, Heavy-duty Vehicles |
| OE Number | Refer to Model Specification |
| Supply Ability | 5000 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2014
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07GIDPS6775P2Z3
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07GIDPS6775P2Z3
New Delhi, Delhi
Proprietor
Mr. Sazid
Members since
10 Years
Address
968, Shop No 3, Birla Flat near By Hotel Kabana, Opp. Gali No. 16, Naiwala, Karol Bagh, New Delhi, Delhi, 110005, India
Report incorrect details










































