
Bearings .
Price Trend: 500.00 - 3300.00 INR / Meter
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1000 Meter
In Stock
Product Specifications
| Retainer | Steel |
| Precision Rating | P0, P6, P5, P4 |
| Thickness | 14 mm |
| Inside Diameter | 20 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Lubrication Type | Other, Grease/Oil |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Material | Chrome steel |
| Structure | Deep Groove |
| Seals Type | Open / Sealed |
| Number Of Rows | Single Row |
| Bore Size | 20 mm |
| Outside Diameter | 47 mm |
| Limiting Speed | 15000 RPM (Grease), 18000 RPM (Oil) |
| Load Capacity | Dynamic 19.3 kN, Static 10.5 kN |
| Supply Ability | 10000 Per Month |
| Delivery Time | 1 Months |
Company Details
prestressing company having expertise in design,manufacturing,supply,execution of prestressing hardware. bridge bearings (pot ptfe bearings) Bridge Expansion joints (stripseal/modular) BRIDGE REHABILITATION SERVICES CABLE STAY BRIDGES PT SLAB PT RAFT ROCK ANCHORS
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
50
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27ACIFS5757J1ZH
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27ACIFS5757J1ZH
Thane, Maharashtra
Director
Mr Umesh Bhujbalrao
Members since
8 Years
Address
Branch Office : 109, 1st Floor, R Plazia, Swastik Regaliya Tower, Waghbil Village, Ghodbunder Road, Thane, Maharashtra, 400607, India
Report incorrect details




































