
Bearing - Steel Tapered Roller, Inner Diameter 25 Mm, Outer Diameter 50 Mm, Width 20 Mm, Load Rating 10 Kn | Ideal For Industrial Machinery & Automotive Applications
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
50
Brand Name :
Kalsi Engineering
In Stock
Product Specifications
| Bearing Type | Tapered Roller |
| Material | Steel |
| Inner Diameter | 25 mm |
| Outer Diameter | 50 mm |
| Width | 20 mm |
| Load Rating | 10 kN |
| Usage | Industrial machinery, automotive applications, and general industrial use. |
| Features | Smooth rotation, High load, Long life, Low friction, Precise motion |
| Processing Type | Other, Forged |
| Direction | Standard |
| Efficiency | Up to 95% |
| Payment Terms | Others, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 5000 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Dealer, Producer
Employee Count
50
Establishment
1973
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07AADFK2954J1Z7
Certification
ISO 9000 : 2001
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AADFK2954J1Z7
New Delhi, Delhi
PARTNER
Mr Jasdeep Singh Kalsi
Members since
11 Years
Address
C-64, Mayapuri Industrial Area, Phase-II, New Delhi, Delhi, 110064, India
Report incorrect details





































