
Beam Smoke Detector - High Sensitivity Detection | Efficient Smoke And Fire Alert System
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Beam Detector |
| Dominant Color | White |
| Sensing Range | 100m |
| Power Supply | 24V DC |
| Operating Temperature | 0-40°C |
| Dimensions | 150 x 100 x 50 mm |
| Material | ABS Plastic |
| Certification | CE |
| Usage | Detects smoke in large areas such as warehouses or factories |
| Features | Early detection, Fast response, Reliable sensing, Simple install, Wide coverage, Low maintenance |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Cheque |
| Sample Available | Yes |
| Main Export Market(s) | Eastern Europe, Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Fire Alarm & Smoke Detection Systems has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Fire-fighting & Fire Protection Equipment in bulk from Fire Alarm & Smoke Detection Systems at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Mumbai, Maharashtra
Name
Mr.
Address
2/6, Patel Colony, Laxmibai Lad Road, Dahisar (East), Mumbai, Maharashtra, 400068, India
smoke detectors in Mumbai
Report incorrect details








































