
Automatic Uv Coating Machine - Coating Speed: Up To 6000 Sheets/hour
Price: 400000.00 INR / Sheet
(400000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color | Industrial Grey & Blue |
| Product Type | Automatic UV Coating Machine |
| General Use | For high-quality UV coating on paper, cardboard, and plastic substrates |
| Material | Other, Mild Steel Frame, Stainless Steel Rollers |
| Type | Other |
| Weight (kg) | Approx. 1200 kg |
| Coating Speed | Up to 6000 sheets/hour |
| Coating Head | Other, Roller Coating Head |
| Coating Width | 600 mm |
| Coating Material | Other, UV-curable Varnish, Water-based Coating |
| Computerized | No |
| Automatic | Yes |
| Power Source | Electric |
| Power Consumption | 8-12 kW |
| Voltage | 380V/220V, 50Hz |
| Humidification System | No |
| Glue Type | Other, UV Varnish & Water-based Coating |
| Rewinding Width | Up to 620 mm |
| Unwinding Width | 620 mm |
| Dimension (L*W*H) | 3250 mm x 1220 mm x 1250 mm |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 15 Days |
| Mop | 1 |
| Color | Industrial Grey & Blue |
| Moq | 1 |
| Price | 400000.00 INR (Approx.) |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Returnable | No |
| Brand Name | G. S. PRINTOGRAPHICS MACHINERY CO. |
| Currency | INR |
| Stock Quantity | 5 |
| Price Type | fixed |
| Packsize | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
8
Establishment
2007
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
06AHAPS9194C1Z6
Payment Mode
Cash Against Delivery (CAD)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AHAPS9194C1Z6
Ballabgarh, Haryana
Proprietor
Mr K. P. Singh
Members since
15 Years
Address
Plot No.- 368 Block- G, Tirkha Colony, Ballabgarh, Haryana, 121004, India
uv coating machine in Ballabgarh
Report incorrect details



































