
Automatic Urinal Flusher - Stainless Steel, 150x150 Mm, 6v Dc (4xaa), 1.0l Flush Volume, 0.5m Sensor Range | Automatic Operation, Classy Look, Innovative Design
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
50
Brand Name :
Global
In Stock
Product Specifications
| Power Supply | 6V DC |
| Battery Type | 4xAA |
| Material | Stainless steel |
| Dimensions | 150x150 mm |
| Flush Volume | 1.0L |
| Sensor Range | 0.5m |
| Usage | Automatic urinal flushing after use |
| Water Pressure | 0.1-0.8MPa |
| Warranty | 1 year |
| Features | Automatic flush, Water saving, Hygienic, Easy install, Low maintenance, Modern design |
| Technology | Infrared Sensor Activated |
| Feature | Touchless Operation, Infrared Sensor, Water Saving, Hygienic, User-friendly |
| Surface Treatment | Polished/Glossy |
| Flow Rate | 2-4 Litre/Flush |
| Connection | G1/2 (1/2 inch BSP) |
| Usage & Applications | Public Restrooms, Commercial Buildings, Airports, Hotels, Hospitals, Offices |
| Handle Type | No handle (sensor activated) |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Product Type | Other, Automatic Urinal Flusher |
| Metals Type | Other, Stainless Steel (Internal Components) |
| Plastic Type | Other, ABS |
| Shape | Rectangular |
| Size | Standard |
| Dimensions/Size | Approx. 12 x 9 x 7 cm |
| Color | Silver |
| Finish | Other, Polished Chrome |
| Supply Ability | Every order Per Week |
| Delivery Time | 1 Week |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
15
Establishment
1999
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09AFJPG1981J1Z5
Certification
ISO 9001:2008
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09AFJPG1981J1Z5
Bareilly, Uttar Pradesh
Managing Director
Mr. Arvind Gupta
Address
'Mansarover', Behind Design Complex, Pilibhit Road, Bareilly, Uttar Pradesh, 243003, India
automatic urinal flusher in Bareilly
Report incorrect details


































