
Automatic Urinal Flusher - Abs Plastic & Stainless Steel | Concealed Model, 220v Ac, 1 Inch Solenoid Valve With Pressure Adjuster
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
50
Brand Name :
Global
In Stock
Product Specifications
| Material | ABS Plastic, Stainless Steel |
| Power Supply | 220V AC |
| Valve Size | 1 inch |
| Mounting | Concealed |
| Finish | Stainless Steel |
| Usage | Automatic urinal flushing in commercial restrooms |
| Dimensions | 150x150x50 mm (approx) |
| Features | Automatic flush, Concealed unit, Easy installation, Low maintenance, Water saving, Durable design, Hygiene improved, Reliable operation |
| Flow Rate | 1.5aEUR"3 Litre Per Flush (Adjustable) |
| Connection | Wall Mounted, G1/2 Inlet |
| Handle Type | Touchless (No Handle) |
| Technology | Infrared Sensor, Solenoid Valve Control |
| Surface Treatment | Polished, Chrome Finish |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Feature | Touch-Free Operation, Water Saving, Sensor Smart Flush |
| Usage & Applications | Water Closet/Urinal in Schools, Malls, Offices, Hospitals, Public Toilets |
| Product Type | Other, Automatic Urinal Flusher |
| Metals Type | Other, Brass (Valve Component) |
| Plastic Type | Other, ABS Plastic |
| Shape | Rectangular |
| Size | Standard |
| Dimensions/Size | 120mm x 90mm x 55mm (approx.) |
| Color | Silver |
| Supply Ability | Every order Per Week |
| Delivery Time | 1 Week |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
15
Establishment
1999
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09AFJPG1981J1Z5
Certification
ISO 9001:2008
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09AFJPG1981J1Z5
Bareilly, Uttar Pradesh
Managing Director
Mr. Arvind Gupta
Address
'Mansarover', Behind Design Complex, Pilibhit Road, Bareilly, Uttar Pradesh, 243003, India
urinal flusher in Bareilly
Report incorrect details































