
Automatic Tissue Processor In Histopathology
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1
In Stock
Product Specifications
| Voltage | 230 V AC |
| Core Components | Microprocessor controller, Rotary carousel, Sealed reagent containers, Inbuilt safety features |
| Capacity | 2 Litres per container |
| Feature | Programmable cycles, Multiple safety alarms, Overheat protection, Fume extraction system |
| Power Source | Electric |
| Measurement Range | Standard tissue cassettes processing |
| Automation Grade | Automatic |
| Model No | ATP-2000 |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Temperature Range | Ambient to 70C |
| Accuracy | 1C temperature control |
| Equipment Materials | Stainless Steel, Polycarbonate, Aluminium |
| Type | Fully Automatic |
| Usage | For automatic tissue processing in histopathology laboratories |
| Display Type | Digital LED Display |
| Dimension (L*W*H) | 570 x 470 x 650 mm |
| Weight | Approx. 28 kg |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 15 Per Month |
| Delivery Time | 2-5 Days |
| Main Export Market(s) | Asia |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Xiaogan Kuohai Medical Technology Co., Ltd has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Scientific Instruments in bulk from Xiaogan Kuohai Medical Technology Co., Ltd at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
100
Establishment
2007
Working Days
Monday To Sunday
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Xiaogan, Hubei
Sales Manager
Mr. Henry
Address
Shuyuan Technology Industrial Park, Changxing Road, Xiaonan District, Xiaogan, Hubei, 432011, China
automatic tissue processor in Xiaogan
Report incorrect details
























