



Automatic Three Phase Electric Control Panel
Price: 50000.00 INR / Unit
(50000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Rated Current | 2000 Amps |
| Connectivity Type | Hardwired |
| Operating Voltage | 415 V |
| Rated Operation Voltage | 415 V |
| Panel Type | Control Panel |
| Cooling System | Natural Air Ventilation |
| Cover Material | Stainless Steel |
| Rated Insulation Voltage | 690 V |
| Protection Level | IP55 |
| Cabinet Material | SS |
| Current Rating | 2000 Amps |
| Components | MCB, MCCB, Relays, Indicators |
| Thickness | 2 mm |
| Surface Color | Other, Grey |
| Control System | Fully Automatic |
| Base Material | Stainless Steel |
| Features | Corrosion Resistant, Dust Proof, Sturdy Construction |
| Way | Multi-way |
| Protection Class | Class I |
| Product Type | Other, Automatic Three Phase Electric Control Panel |
| Material | SS, Other |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Standard | IS 8623 / IEC 61439 |
| Rated Voltage | 415 V |
| Frequency (MHz) | 50 Hz |
| Maximum Output Current | 2000 Amps |
| Dimension (L*W*H) | 1200x1000x400 mm |
| Application | Split An Incoming Electrical Power Feed Into Multiple Secondary Or Subsidiary Circuits |
| IP Rating | Other, IP55 |
| Display Type | Other, LED Indication |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 30 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| Unit Type | Unit/Units |
| Surface Color | Other, Grey |
| Packsize | 1 |
| Brand Name | Teja Electrical Works |
| Price | 50000.00 INR (Approx.) |
| Currency | INR |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Price Type | fixed |
| Stock Quantity | 50 |
| Moq | 1 |
| Mop | 1 |
| Returnable | No |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
6
Establishment
2007
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
36AXBPP1884B1ZL
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 36AXBPP1884B1ZL
Hyderabad, Telangana
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr. Rambabu
Members since
1 Years
Address
D.No-7-040/1, Subash Nagar, Ida, Jeedimetla, Hyderabad, Telangana, 500055, India
three phase control panel in Hyderabad
Report incorrect details



























