
Automatic Sliding Doors - Aluminum Frame, 1.5m-3m Width & 2.1m-2.7m Height | Tempered Glass, Dc Motor With Microprocessor Control
Price: 75000.00 INR / Piece
(75000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Weight | Approx. 35 kg |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Control Type | Microprocessor Control |
| Load Capacity | 2 x 150 kg |
| Application | Commercial Buildings, Shopping Malls, Hospitals, Airports |
| Automation Grade | Automatic |
| Cable Length | 5 m |
| Mounting Type | Overhead Surface Mount |
| Speed Range | 0.4-0.6 m/s (Opening/Closing) |
| Drive Type | Brushless DC Motor |
| Features | Soft Start/Stop, Emergency Release, Low Noise, Compact Design |
| Connectivity Type | Wired |
| Remote Control | Yes |
| Processor Type | Intelligent Control Unit |
| Sensor Type | Infrared Motion Sensor |
| Phase | Single Phase |
| IP Rating | IP54 |
| Material | Tempered Glass, Aluminum Alloy Frame |
| Power | 60 W |
| Temperature | -20AdegC to +50AdegC |
| Voltage | 220 V AC |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 1 Per Day |
| Delivery Time | 7-10 Days |
| Main Domestic Market | Uttar Pradesh |
| Packsize | 1 |
| Product Unit | 1 , , Piece/Pieces |
| Unit Type | , Piece/Pieces |
| Currency | INR |
| Price | 75000.00 INR (Approx.) |
| Mop | 1 |
| Returnable | No |
| Stock Quantity | 15 |
| Price Type | fixed |
| Moq | 1 |
| Brand Name | HI TECH DOORS |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Our high quality array of Dampers, Automatic Glass Doors, Auto Sliding Glass Doors, Dryers, Home Automation Kit, Steel Security Door etc., is delivered to you at affordable prices...
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
11
Establishment
2010
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09ASNPG4232H1ZP
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09ASNPG4232H1ZP
Lucknow, Uttar Pradesh
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr Viren
Members since
2 Years
Address
Deva Rd, Aastha Nagar, Chinhut Industrial Area, Ganeshpur Rahmanpur, Lucknow, Uttar Pradesh, 226019, India
automatic sliding doors in Lucknow
Report incorrect details









































