
Abs Plastic Automatic Slide Projector
Price: 5000.00 INR / Piece
(5000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Display Type | Projection (optical lens) aEUR" no digital display |
| Speed Range | Automatic slide change, 2-3 seconds per slide |
| Control Type | Wired Remote and Manual Control |
| Power Supply | Mains Powered |
| Shape | Rectangular |
| Features | Fast slide change, silent operation, secure slide tray mechanism, auto-focus, overheat protection |
| Accuracy | High focusing accuracy with micro-adjustment |
| Glass Type | Heat-resistant glass lens |
| Temperature Resistance | Up to 60AdegC |
| Type | Other, Automatic Slide Projector |
| Dimension (L*W*H) | 350 mm x 280 mm x 160 mm |
| Height | 254 - 381 Millimeter (mm) |
| Product Type | Slide Projector |
| Weight | 1-5 Kilograms (kg) |
| Equipment Type | Optical Projection |
| Equipment Materials | ABS Plastic, Metal components |
| Power | 150 W |
| Voltage | 220-240 V AC |
| Material | ABS Plastic |
| Application | Display of 35 mm photographic slides for educational, business, and scientific purposes |
| Payment Terms | Telegraphic Transfer (T/T), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 1 Per Week |
| Delivery Time | 1 Week |
| Main Export Market(s) | Western Europe, Middle East, Africa, Eastern Europe, South America, Asia, Central America, North America, Australia |
| Main Domestic Market | All India |
| Currency | INR |
| Product Unit | 40 , , Piece/Pieces |
| Brand Name | Ajanta |
| Moq | 1 |
| Mop | 1 |
| Packsize | 1 |
| Price | 5000.00 INR (Approx.) |
| Price Type | fixed |
| Returnable | No |
| Stock Quantity | 405 |
| Unit Type | , Piece/Pieces |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
1964
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06DCHPK3570D1ZS
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06DCHPK3570D1ZS
Ambala Cantt, Haryana
Proprietor
Mr Vinay Kumar Trehan
Members since
16 Years
Address
Building No.-4353, Science Market, Near Geeta Gopal Temple, Ambala Cantt, Haryana, 133001, India
Laboratory Glassware & Equipment in Ambala Cantt
Report incorrect details




























