
Automatic Shrink Wrapping Machine - Stainless Steel, 1200x1100x1950mm, Silver | Automatic, Plc Control, 16kw Power, 4-6 Packs/min Capacity
Price: 967600.00 INR / Set
(820000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
990000.00 INR / Set
Weight :
145.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color | Silver |
| Material | STAINLESS STEEL |
| Capacity | 6-8 Pcs/min |
| Computerized | Yes |
| Automatic Grade | Automatic |
| Control System | PLC Control |
| Weight | 450 Kilograms (kg) |
| Warranty | 1 YEAR |
| FOB Port | MUMBAI |
| Payment Terms | Telegraphic Transfer (T/T), Letter of Credit (L/C), Cheque |
| Delivery Time | 30-45 Days |
| Packaging Details | WOODEN |
| Main Export Market(s) | Australia, Eastern Europe, Middle East, Asia |
| Main Domestic Market | All India |
| Pkg Box Length | 65.00 cm |
| Pkg Box Breadth | 45.00 cm |
| Shipping Rate | 5.00 |
| Stock Quantity | 10 |
| Max Quantity | 10 |
| Returnable | No |
| Moq | 1 |
| Unit Type | Set/Sets |
| Mop | 1 |
| Packsize | 1 |
| Pkg Box Height | 65.00 cm |
| Currency | INR |
| Weight | 145.00 Kilogram |
| Price Type | fixed |
| Color | Silver |
| Shipping Type | order_percent |
| GSTIN | 18% |
| Min Quantity | 1 |
| Brand Name | Mechsys |
| Price | 820000.00 INR (Approx.) |
| MRP | 990000.00 INR |
| Product Unit | 1 Set/Sets |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Product Overview
Key Features
Power Source : 220V, 50Hz
Power : 16 KW
Air pressure : 4-6kg/cm2
Capacity : 4-6 Packs per Minute
Max packing size : 500mm x 400mm approx
Dimension : 1200x1100x1950mm approx
Company Details
Manufacturing & exporting for filling & packaging machines for Beverages, Blowing Machines for PET & HDPE, Processing lines for Juices, Soft Drinks, Minerals Water Plants.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
50
Establishment
1979
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06AAJPV3368F1ZE
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS)
Certification
AN ISO 9001 : 2000
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AAJPV3368F1ZE
Ambala, Haryana
Proprietor
Mr. Satish Kumar Verma
Address
Plot No. 301, 302, 303, 304, HSIIDC Growth Centre, Saha, Ambala, Haryana, 133104, India
Report incorrect details









































