
Automatic Sewing Machines - Plastic And Metal, High Stitching Speed, Touchscreen Interface | Adjustable Needle Position, Auto Thread Cutting, Programmable Controls, Automatic Tension Adjustment
Price: 18000.00 INR / Piece
(18000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Material | Plastic, Metal |
| Dimensions | 30x15x25cm |
| Weight | 5kg |
| Power | 100W |
| Voltage | 220V |
| Stitch Length | 4mm |
| Stitch Width | 6mm |
| Features | Multiple stitches, High speed, Adjustable needle, Auto thread cut, Top bobbin, Programmable, Touchscreen, Auto tension |
| Color | White |
| Type | Automatic Sewing Machines |
| Computerized | No |
| Automatic Grade | Automatic |
| Control System | Frequency Speed Control |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 150 Per Week |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | As an industrial standard |
| Main Domestic Market | All India, Madhya Pradesh |
| Brand Name | Rekha Sewing Machine Works |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Returnable | No |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Price Type | fixed |
| Price | 18000.00 INR (Approx.) |
| Color | White |
| Moq | 1 |
| Stock Quantity | 5 |
| Packsize | 1 |
| Currency | INR |
| Mop | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Speed: High stitching speed
Needle Position: Adjustable settings
Thread Cutter: Auto thread cutting
Bobbin System: Top-loading bobbin
Functionality: Programmable controls
LCD Display: Touchscreen interface
Tension Control: Automatic adjustment
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Rekha Sewing Machine Works has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Home Sewing Machine in bulk from Rekha Sewing Machine Works at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Indore, Madhya Pradesh
Proprietor
Mr. Dilip Khemani
Address
35, Prince Yeshwant Road, Indore, Madhya Pradesh, 452201, India
automatic sewing machines in Indore
Report incorrect details































