
Automatic Sewing Machines
Price: 19500.00 INR / Piece
(19500.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Stitch width | 5 mm |
| Power | 550W |
| Stitch Length | 4 mm |
| Operate Method | Other, Electric motor pedal/foot control |
| Color | White |
| Condition | New |
| Voltage | 220V |
| Stitch Formation | Lockstitch |
| Dimension (L*W*H) | Standard (image estimated: approx. 50x20x36 cm) |
| Needle | Standard industrial needle (likely DBx1) |
| Sewing Thickness | Medium to heavy material |
| Product Type | Automatic Sewing Machine |
| Sewing Speed | 2800 SPM (estimated from design) |
| Feed Mechanism | Manual and motorized feed (visible) |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 100 Per Month |
| Delivery Time | 7-10 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Returnable | No |
| Stock Quantity | 5 |
| Price | 19500.00 INR (Approx.) |
| Currency | INR |
| Mop | 1 |
| Price Type | fixed |
| Packsize | 1 |
| Moq | 1 |
| Color | White |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
30
Establishment
2011
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09APOPP1344K1ZF
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09APOPP1344K1ZF
Noida, Uttar Pradesh
Proprietor
Mr. Anil Kumar Pandey
Members since
1 Years
Address
Ground, First Basement, B-100, Sector 69, Transport Nagar, Noida, Uttar Pradesh, 201301, India
automatic sewing machines in Noida
Report incorrect details



























