
Automatic Servo Plc Base Filling Machine - Versatile Application For Liquids, Powders, And Granules | User-friendly Interface, Adjustable Speed, Anti Drip Technology, Over Pressure Protection
Price: 531000.00 INR / Piece
(450000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
531000.00 INR / Set
Weight :
400.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Filling Machine |
| Dominant Color | Silver |
| Filling Capacity | 5-50L/min |
| Accuracy | ±1% |
| Material | Stainless Steel |
| Power | 220V/50Hz |
| Dimensions | 1500x800x1200mm |
| Weight | 200kg |
| Usage | Filling cans, bottles, jars, vials with pastes, fluids, granules, and powders. |
| PLC | Yes |
| Safety features | Overpressure protection, anti-drip |
| Features | Precise filling, Adjustable speed, User friendly, Low maintenance, High efficiency, Safety features |
| Supply Ability | 1-2 Per Month |
| Delivery Time | 1 Months |
| Pkg Box Breadth | 36.00 inches |
| Returnable | No |
| Max Quantity | 10 |
| Pkg Box Length | 85.00 inches |
| Mop | 1 |
| Min Quantity | 1 |
| Moq | 1 |
| Currency | INR |
| Brand Name | JEEL PHARMA MACHINERY |
| Shipping Type | free |
| Product Unit | 1 Set/Sets |
| Unit Type | Set/Sets |
| GSTIN | 18% |
| MRP | 531000.00 INR |
| Price Type | fixed |
| Weight | 400.00 Kilogram |
| Price | 450000.00 INR (Approx.) |
| Pkg Box Height | 48.00 inches |
| Stock Quantity | 10 |
| Packsize | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier, Wholesaler
Employee Count
25
Establishment
2015
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24BOSPP8924F1ZF
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24BOSPP8924F1ZF
Ahmedabad, Gujarat
Business Development Manager
Mr Hiren Solanki
Address
Plot No. 8, Hari Om Estate, Near Chehar Mata Temple, Ahmedabad, Gujarat, 382481, India
Report incorrect details


































