
Automatic Servo Liquid Filling Machine
Price: 814200.00 INR / Piece
(690000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color | Other, Silver/Grey |
| Product Type | Automatic Servo Liquid Filling Machine |
| Material | Stainless Steel (SS304/SS316) |
| Application | Other, Pharmaceuticals, Cosmetics, Food & Beverages, Chemicals |
| Packaging Material | Other, PET Bottles, Glass Bottles, Plastic Containers |
| Computerized | Yes |
| Automatic Grade | Automatic |
| Control System | PLC Control |
| Drive Type | Other, Servo Motor |
| Voltage | 220V/380V |
| Weight (kg) | Approx. 650 kg |
| Dimension (L*W*H) | 2200 mm x 1250 mm x 2100 mm |
| Capacity | 30-120 Bottles/Min (Depending on Filling Volume and Container Type) |
| Feature | Other, High Filling Accuracy, No Dripping, Fast Changeover |
| Supply Ability | 100 Per Week |
| Delivery Time | 2-4 Week |
| Main Export Market(s) | Africa, Western Europe, Middle East, Australia, Eastern Europe, South America, North America, Asia, Central America |
| Main Domestic Market | Gujarat, Uttar Pradesh, Tripura, North India, Chhattisgarh, Manipur, Odisha, Karnataka, Maharashtra, Chandigarh, Bihar, Pondicherry, Andhra Pradesh, Central India, Himachal Pradesh, Haryana, Assam, Tamil Nadu, Meghalaya, Jammu and Kashmir, Jharkhand, Punjab, South India, East India, Arunachal Pradesh, West Bengal, Mizoram, Daman and Diu, Delhi, Nagaland, Lakshadweep, Telangana, All India, Dadra and Nagar Haveli, Uttarakhand, Sikkim, Andaman and Nicobar Islands, Goa, Madhya Pradesh, West India, Kerala, Rajasthan |
| Packsize | 1 |
| Brand Name | SIDDHIVINAYAK AUTOMATION |
| Price Type | fixed |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Color | Other, Silver/Grey |
| Currency | INR |
| GSTIN | 18% |
| Stock Quantity | 10 |
| Mop | 1 |
| Returnable | No |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Moq | 1 |
| Price | 690000.00 INR (Approx.) |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Company Details
Siddhivinayak Automation is one of the leading manufacturer, exporter & Supplier High-quality Packaging Machinery. We have the complete technical knowhow & expertise which give us an extra edge over our competitors. We believe in complete customer satisfaction which makes us there preferred choice. We also provide technical guidelines to our current as well as prospective clients. We have a right set of team and technology which is based on philosophy of just as a customer want. We can provide customise solutions as per specific need and requirement.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
30
Establishment
2016
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ADAFS7450H1Z4
Payment Mode
Cheque, Letter of Credit (L/C), Letter of Credit at Sight (Sight L/C)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ADAFS7450H1Z4
Ahmedabad, Gujarat
Partner
Mr Amrish G Patel
Members since
9 Years
Address
Plot No 64,65,66 & 67, Adarsh Silver Ind. Est., RD No 5, Kathwada, GIDC, Ahmedabad, Gujarat, 382430, India
mineral water filling machine in Ahmedabad
Report incorrect details











































