
Automatic Four Head Liquid Filling Machine
Price Trend: 40000.00 - 80000.00 INR / Piece
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Piece
In Stock
Product Specifications
| Type | Automatic Four Head Liquid Filling Machine |
| Seals Type | Screw/Cap Sealing |
| Sealing Length | Customizable based on container |
| Driven Type | Electric |
| Accuracy | +/- 1% |
| Automation Grade | Automatic |
| Weight | Approx. 350 kg |
| Production Capacity | Up to 3600 bottles/hour |
| Dimension (L*W*H) | 2000 mm x 900 mm x 1600 mm |
| Condition | New |
| Sealing Speed | Up to 60 bottles/min |
| Filling Capacity | 50 ml to 1000 ml (per operation) |
| Sealing Type | Cap Sealing |
| Packaging Speed | 1500-3600 bottles/hour |
| Color | Stainless Steel Finish |
| Voltage | 220V/440V, 50 Hz |
| Power | 1.5 kW |
| Application | Liquid Filling in bottles/containers |
| Packaging Material | Liquid |
| Contact Load | High duty, stainless steel contact parts |
| Supply Ability | 100 Per Week |
| Delivery Time | 2-4 Week |
Company Details
Siddhivinayak Automation is one of the leading manufacturer, exporter & Supplier High-quality Packaging Machinery. We have the complete technical knowhow & expertise which give us an extra edge over our competitors. We believe in complete customer satisfaction which makes us there preferred choice. We also provide technical guidelines to our current as well as prospective clients. We have a right set of team and technology which is based on philosophy of just as a customer want. We can provide customise solutions as per specific need and requirement.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
30
Establishment
2016
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ADAFS7450H1Z4
Payment Mode
Cheque, Letter of Credit (L/C), Letter of Credit at Sight (Sight L/C)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ADAFS7450H1Z4
Ahmedabad, Gujarat
Partner
Mr Amrish G Patel
Members since
9 Years
Address
Plot No 64,65,66 & 67, Adarsh Silver Ind. Est., RD No 5, Kathwada, GIDC, Ahmedabad, Gujarat, 382430, India
mineral water filling machine in Ahmedabad
Report incorrect details










































