
Automatic Safety Harness Sewing Machine - Metal 1000x500x1200mm, Max 3000 Rpm | High Speed, Durable, Precise Stitching
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Sewing area | 40x30mm |
| Max. sewing speed | 3000 rpm |
| Material | Metal |
| Needle type | DPx5 |
| Thread capacity | 2 cones |
| Power | 220V/50Hz |
| Dimensions | 1000x500x1200mm |
| Features | High speed, Durable, Heavy duty, Easy operation, Precise stitching, Increased efficiency, Reduced downtime |
| Payment Terms | Cash Against Delivery (CAD), Cash on Delivery (COD), Paypal, Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
Product Overview
Key Features
This heavy duty bar tacking sewing machine standard with 40x30mm sewing area, max. sewing speed 3000 rpm.
Company Details
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer
Employee Count
28
Establishment
2006
Working Days
Monday To Saturday
Payment Mode
Telegraphic Transfer (T/T)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Taizhou City, Zhejiang
Name
Mr. Junwu Jiang
Address
B No. 108 Airport Midway, B19.2 Star Industrial Area, Taizhou City, Zhejiang, 318000, China
automatic sewing machines in Taizhou City
Report incorrect details







































