
Automatic Rotomoulding Machine - Capacity: 1000-10000 Liters Ltr
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Unit
Brand Name :
Ashwin Engineers
In Stock
Product Specifications
| Type | Automatic Rotomoulding Machine |
| Material | Mild Steel |
| Capacity | 1000-10000 Liters Ltr |
| Computerized | Yes |
| Automatic Grade | Automatic |
| Control System | PLC Control |
| Power | 25-40 kW Watt (w) |
| Voltage | 380 V / 415 V Volt (v) |
| Oven Diameter | 3000 mm Millimeter (mm) |
| Size | Customizable |
| Width | As per Model Millimeter (mm) |
| Color | Blue / Grey |
| Weight | 3500-6500 kg Kilograms (kg) |
| Dimension (L*W*H) | 7200 x 3600 x 5800 mm Millimeter (mm) |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 100 Per Month |
| Delivery Time | 10 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Automatic Rotomoulding Machine
Company Details
Ash Win Engineers - Manufacturer and Exporter of Plastic Rotational Molding Machines & MoldsBased in Ahmedabad India, Ash Win Engineers, made a prudent start in 1992 as the manufacturer and exporter of rotomolding machines. Today, we are an undisputed player in this industry and we are offering a comprehensive range of Rotomolding machines and Rotational Molds for nearly every rotational application. Our assortment also suffices the needs of completing the rotational molding projects. Our company is supervised by visionary engineers, who work towards promoting the company by leveragi
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
50
Establishment
1992
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AHWPP8816A1Z2
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHWPP8816A1Z2
Rating
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr Aakash Panchal
Members since
1 Years
Address
Plot No. 1216/29, Phase-IV, GIDC, Near Dishman Pharmaceuticals, Naroda, Ahmedabad, Gujarat, 382330, India
Report incorrect details


























