
Automatic Rolling Shutter Motor
Price: 8000 INR / Unit
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Unit
In Stock
Product Specifications
| Voltage | 220-240V |
| Starting Type | Electric Start |
| Current Type | AC |
| Rated Voltage | 220V |
| Horse Power | 0.5 HP |
| Sealed Type | Other, Totally Enclosed, Other, Dustproof |
| Torque | 120 Nm |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Pressure | Other, Standard Atmospheric, Other, Normal Atmospheric |
| Power Rating | 370W |
| Rated Frequency | 50 Hz |
| Standard | ISO 9001 Certified |
| Efficacy | IE2 |
| Cooling Method | Self Cooling |
| Ambient Temperature | -10C to +45C |
| Noise Level | < 60 db |
| Poles Number | 4, 4 |
| Motor Type | Rolling Shutter Motor |
| Features | Remote Control, Manual Override, Emergency Release |
| Product Type | Other, Automatic Rolling Shutter Motor, Other, Rolling Shutter Motor |
| Output Power | 370W |
| Frequency (MHz) | 50 Hz |
| Protect Feature | Other, Overload Protection, Other, Overload Protection |
| Phase | Single Phase, Single Phase |
| Speed | 1400 rpm |
| Power | 0.5 HP |
| Color | Grey |
| Dimension (L*W*H) | 350 x 165 x 200 mm |
| Weight | 8.5 kg |
| Shaft Diameter | 25 mm |
| Mounting Type | Horizontal Mount |
| IP Rating | ip44, ip44 |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 100 Per Month |
| Delivery Time | 2-5 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, M.M. Vision Shutters has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Electric Motors & Engines from M.M. Vision Shutters at Trade India quality-assured services.
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
9
Establishment
1999
GST NO
27AMJPP3163C1Z4
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AMJPP3163C1Z4
Mumbai, Maharashtra
Proprietor
Mr. Tapan Parmar
Address
Building No.272, S.B.S. Road, Near G.P.O, 4th Floor, Fort, Mumbai, Maharashtra, 400001, India
automatic rolling shutter motor in Mumbai
Report incorrect details



























