
Automatic Ro Water Purifier
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Brooklyn Water Ro Purifier
In Stock
Product Specifications
| Dimensions | 500x400x250 mm |
| Inlet Pressure (Min) | 03 kg/cm2 |
| Inlet Pressure (Max) | 03 kg/cm2 |
| Cartridge type | Sediment,Carbon |
| UV Lamp Wattage | 11W |
| Weight | 9.45 kg |
| Storage Capacity | 12 Litre |
| Production Rate | 15 L/hr |
| Max Duty Cycle | 75L/day |
| Membrane Type | TFC RO |
| Booster Pump Voltage | 24 VDC |
| Usage | Purifies brackish/tap water for domestic use |
| Features | Auto flushing, Water purifier, 12L storage, UV disinfection, RO membrane, High output |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
5
Establishment
2007
GST NO
07AOMPS4832C1ZU
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AOMPS4832C1ZU
Delhi, Delhi
Chief Executive
Mr. Kailash Chandra
Address
K-8, Sec-1, Bawana Indl. Area, Delhi, Delhi, 110039, India
hot water dispensers in Delhi
Report incorrect details



























