
Automatic Ro Water Purifier - 500 Mm X 400 Mm X 250 Mm , 12 L Storage & 15 L/hr Purification Rate, Auto Flushing System, Uv Lamp 11w
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Dimensions | 500x400x250 mm |
| Inlet Pressure (Min) | 03 kg/cm2 |
| Inlet Pressure (Max) | 03 kg/cm2 |
| Cartridge type | Sediment, Carbon |
| UV Lamp Wattage | 11W |
| Weight | 9.450 kg |
| Storage Capacity | 12 Litre |
| Production Rate | 15 L/hr |
| Max Duty Cycle | 75 L/day |
| Membrane Type | TFC RO |
| Booster Pump Voltage | 24 Vdc |
| Usage | Purifies brackish/tap water |
| Features | Auto flushing, Water purifier, RO system, 12L storage, UV lamp |
Product Overview
Key Features
Technical Specification Of Automatic RO Water Purifier
Application :- Suitable For Purification of Brackish / Tab Water.
Dimension : - 500 mm x 400 mm x 250mm
Inlet Water Pressure (Min) : - 03 Kg / Cm2 or 4.267 PSI / 10C
Inlet Water Pressure (Max) : - 03 Kg / Cm2 or 42.67 PSI / 35C
Alter Cartridge : - Sediment , Carbon , Post Carbon
Auto Flushing : - Yes
UV Lamp Wattage Lamp : - 11w
Weight : - 9.450 Kg
Storage Capacity : - 12 Litre
Purification Production Rate : - 15 L / Hr
Maximum Duty Cycle : -75L / Day
Membrane Type : - tfc RO Membrane
Booster Pump Voltage : - 24Vdc
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, HUMAN TOUCH TECHNOLOGIES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Water Softener & Purifier in bulk from HUMAN TOUCH TECHNOLOGIES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
5
Establishment
2007
GST NO
07AOMPS4832C1ZU
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AOMPS4832C1ZU
Delhi, Delhi
Chief Executive
Mr. Kailash Chandra
Address
K-8, Sec-1, Bawana Indl. Area, Delhi, Delhi, 110039, India
hot water dispensers in Delhi
Report incorrect details




































