
Automatic Riveting Machine
Price: 480000.00 INR / Unit
(480000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Motor Power | 0.75 HP |
| Drive | Pneumatic |
| Voltage | 220V / 380V |
| Noise Level | < 75 dB |
| Accuracy | 0.02 mm |
| Features | Energy efficient, Durable, Automatic feed system |
| Frame Type | Rigid Welded Steel Frame |
| Production Capacity | 600-1000 pcs/hour |
| Machine Type | Automatic Riveting |
| Plastic Processed | Applicable to non-plastic materials |
| Power Rating | 1.5 kW |
| Model No | ARMS-12V5 |
| Operating Temperature | 5C - 45C |
| Lubricating System | Automatic Lubrication |
| Connectivity Options | Optional RS485/Modbus |
| Frequency | 50 Hz |
| Cooling System | Air Cooling |
| Color | Industrial Blue |
| Control System | Other, PLC Controlled |
| Product Type | Other, Automatic Riveting Machine |
| Technology | Other, Advanced Pneumatic Riveting |
| Power Source | Other, Electric / Pneumatic |
| Operating Type | Automatic |
| Power | 1.5 kW |
| Pressure | 0.5-0.8 MPa |
| Surface Treatment | Other, Paint Coated |
| Dimension (L*W*H) | 950 mm 650 mm 1650 mm |
| Weight (kg) | 350 kg |
| Usage & Applications | Suitable for all types of blind and semi-tubular rivets in sheet metal, leather, and plastic assembly |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 15 Per Month |
| Delivery Time | 2-10 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| Moq | 1 |
| Mop | 1 |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Currency | INR |
| Unit Type | Unit/Units |
| Price Type | fixed |
| Packsize | 1 |
| Returnable | No |
| Color | Industrial Blue |
| Stock Quantity | 10 |
| Price | 480000.00 INR (Approx.) |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2024
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
29DESPS1065E1Z1
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 29DESPS1065E1Z1
Bengaluru, Karnataka
Proprietor
Mr Shivarama Reddy
Members since
1 Years
Address
No 08, 7th Cross, Ground Floor, Kariobanahalli, Nagasandra, Bengaluru, Karnataka, 560073, India
automatic riveting machine in Bengaluru
Report incorrect details
































