
Automatic Ring Making Machine
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1
In Stock
Product Specifications
| Diameter | 10 mm to 80 mm |
| Shape | Round Rings |
| Phase | Three Phase |
| Torque | Variable (as per ring size) |
| Product Type | Automatic Ring Making Machine |
| General Use | For forming and shaping metal wire into rings |
| Material | Other, Mild Steel |
| Type | Other, Fully Automatic |
| Capacity | 60-80 pieces per minute |
| Weight (kg) | 400 kg |
| Computerized | Yes |
| Automatic | Yes |
| Touch Screen | No |
| Control System | PLC Control |
| Surface Treatment | Other, Powder Coated |
| QC System | ISO 9001 Certified |
| Tolerance | 0.2 mm |
| Drawing | Other, Available |
| Voltage | 380 V |
| Dimension (L*W*H) | 1550 x 1100 x 1450 mm |
| Feature | Other, High efficiency, Low maintenance, Easy operation |
| Color | Blue |
| Payment Terms | Cash Against Delivery (CAD), Cash on Delivery (COD), Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 5-7 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, A K ENGINEERING has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Industrial Machinery & Parts from A K ENGINEERING at Trade India quality-assured services.
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
50
Establishment
2025
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06FNNPA4676K1ZJ
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06FNNPA4676K1ZJ
Faridabad, Haryana
proprietor
Mr. Abhishek
Address
Plot No 110, Jeevan Nagar, Bharat Colony, Old faridabad, Dairy Wali Gali, Near Durga Enterprises, Faridabad, Haryana, 121014, India
ring making machine in Faridabad
Report incorrect details



























