
Automatic Rice Cooker - Elegant Design | Easy To Use, Maintains Rice Fragrance, Nicely Cooked Rice, Low Power Consumption
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Rice Cooker |
| Dominant Color | White |
| Capacity | 3-5 Cups |
| Power | 700W |
| Material | Stainless Steel |
| Dimensions | 25x25x20 cm |
| Weight | 2.5 kg |
| Warranty | 1 year |
| Usage | Cooking rice and steaming food. Ideal for home use. |
| Features | Automatic, Easy Use, Flavorful Rice, Energy Efficient, Well-cooked Rice |
Product Overview
Key Features
Easy to use
Fragrance of rice maintained
Nicely Cooked
Less Power Consumption.
Rice Cooker
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Amber Suppliers has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Rice Cooker in bulk from Amber Suppliers at Trade India quality-assured products.
Business Type
Importer, Manufacturer, Supplier, Trading Company
Establishment
2002
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Indore, Madhya Pradesh
Proprietor
Mr. Manoj Patodi
Address
No- 85/8, NALIYA BHAKAL, BHARAT MARG, RANG MAHAL, Indore, Madhya Pradesh, 452002, India
electric rice cooker in Indore
Report incorrect details

































