
Automatic Rice Cooker - 1 Litre & 1.8 Litre | Automatic Cooking, Warm Function
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Capacity | 1-1.8 Litre |
| Material | Plastic, Stainless Steel |
| Power | 700-800W |
| Voltage | 220-240V |
| Dimensions | 25x25x25cm (approx.) |
| Weight | 2-3kg |
| Usage | Cooking rice and other grains automatically. Keeps food warm after cooking. |
| Warranty | 1 Year |
| Features | Automatic cooking, Warm function, Easy to use, Energy efficient, Durable design |
| Payment Terms | Letter of Credit (L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Others |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Features:-
Automatic cooking
Warm Function
Available in 1 Litre and 1.8 Litre
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Shyne Appliances has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Rice Cooker in bulk from Shyne Appliances at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
2012
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Hyderabad, Telangana
Manager
Mr. Raman Kumar
Address
Plot No.- 39, Dayarguda, Kukatpally, Hyderabad, Telangana, 500072, India
electric rice cooker in Hyderabad
Report incorrect details






































