
Automatic Pull-off Adhesion Tester
Price: 50.00 INR / Piece
(50.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
80
In Stock
Product Specifications
| Protection | IP54 Rated Enclosure |
| Diameter | 50 mm |
| Temperature Range | 0AdegC to 50AdegC |
| Sensor Type | Load Cell |
| Frequency | 50 Hz |
| Capacity | Up to 20 MPa |
| Resolution | 0.01 MPa |
| Humidity % | Up to 85% RH |
| Connectivity Type | USB for Data Transfer |
| Pressure Range | 0 to 20 MPa |
| Measurement Range | 0 aEUR" 20 MPa |
| Equipment Type | Automatic Pull-Off Adhesion Tester |
| Application Media | Paint, Coating Adhesion |
| Material | Aluminium/Steel Construction |
| Power Supply | 230V AC, 50Hz |
| Power Consumption | 30 W |
| Accuracy | A+-1% of full scale |
| Display Type | Other, Digital LCD Display |
| Range | 0 to 20 MPa |
| Main Export Market(s) | Central America, North America, South America, Eastern Europe, Middle East, Western Europe, Africa, Asia, Australia |
| Main Domestic Market | All India |
| Packsize | 1 |
| Price Type | fixed |
| Price | 50.00 INR (Approx.) |
| Returnable | No |
| Stock Quantity | 800 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Currency | INR |
| Moq | 80 |
| Mop | 80 |
| Product Unit | 80 Piece/Pieces |
| Minimum Order Quantity | 80 |
| Minimum Ordered Packs | 80 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Dealer, Producer
Employee Count
7
Establishment
2003
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AAFPC1890H1ZU
Certification
ISO 9001
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AAFPC1890H1ZU
Mumbai, Maharashtra
Proprietor
Mr. Rajeev J. Chaudhari
Members since
22 Years
Address
D-104, Twin Arcade, Military Road, Marol, Andheri East, Mumbai, Maharashtra, 400059, India
adhesion tester in Mumbai
Report incorrect details





































