
Automatic Power Factor Correction Panel Cover Material: Metal Base
Price: 150000.00 INR / Piece
(150000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Protection Class | Class I |
| Cooling System | Natural Air / Forced Air Ventilation |
| Surface Color | Other, Grey |
| Current Rating | Up to 1000A |
| Rated Insulation Voltage | 660V AC |
| Rated Current | Up to 1000A |
| Base Material | Mild Steel |
| Cabinet Material | CRCA Sheet Steel |
| Cover Material | Metal Base |
| Thickness | 2 mm |
| Features | Energy Saving, Automatic Control, High Power Factor, Compact Design, Easy Installation |
| Connectivity Type | Wired |
| Way | 3 Phase |
| Control System | Microprocessor Based Relay |
| Panel Type | Floor Mounted / Wall Mounted |
| Rated Operation Voltage | 415V AC |
| Components | Contactor, MCB, MCCB, Capacitor Bank, APFC Relay, Bus Bar |
| Protection Level | Other, IP42 / IP54 |
| Operating Voltage | 415V AC |
| Product Type | Other |
| Material | Metal Base |
| Surface Finish | Painted |
| Standard | IEC 61439, IS 8623 |
| Rated Voltage | 415V AC |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Maximum Output Current | Up to 1000A |
| Dimension (L*W*H) | As per requirement/Customized |
| Application | Industrial / Commercial Power Factor Correction |
| IP Rating | Other, IP42 / IP54 |
| Display Type | Other, LED / LCD Digital Display |
| Supply Ability | 100 Per Week |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Sample costs shipping and taxes has to be paid by the buyer |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Price Type | fixed |
| Packsize | 1 |
| Moq | 1 |
| Stock Quantity | 5 |
| Price | 150000.00 INR (Approx.) |
| Surface Color | Other, Grey |
| Returnable | No |
| Mop | 1 |
| Brand Name | MAVEN AUTOMATION |
| Currency | INR |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Maven Automation is a diverse Engineering company that specializes in Trunkey Projects and Control & Automation Panels. Also having a good technical background with high profile technical staff with huge experience.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer, Fabricator, Producer
Employee Count
15
Establishment
2011
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AATFM9159K1ZG
Payment Mode
Cash in Advance (CID)
Certification
ISO 9001:2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AATFM9159K1ZG
Ahmedabad, Gujarat
Partner
Mr Jainik Gondaliya
Members since
11 Years
Address
Plot No. 298 Road No.4, Sardar Patel Ring Rd, Kathwada GIDC, Kathwada, Ahmedabad, Gujarat, 382415, India
power factor correction panel in Ahmedabad
Report incorrect details









































