
Automatic Power Factor Correction Panel
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Pec Engineers
In Stock
Product Specifications
| Power Rating | 100-500 kVA |
| Voltage Rating | 415 V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Accuracy | ±1% |
| Enclosure | Sheet Steel |
| Protection Class | IP54 |
| Usage | Industrial power factor correction in commercial sectors and various industries. |
| Dimensions (H x W x D) | 1000x500x200 mm |
| Features | Automatic Correction, High Efficiency, Reliable Operation, Reduced Costs, Easy Installation, Precise Control, Improved PF, Energy Savings |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
1993
Certification
ISO 9001
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Patiala, Punjab
Proprietor
Mr. J S Malhi
Address
D-20, Industrial Focal Pint, Patiala, Punjab, 147001, India
power factor panel in Patiala
Report incorrect details
































